SNB: Zachowajcie nadzwyczajną ostrożność


Narodowy Bank Szwajcarii nie zmienił stóp procentowych na czwartkowym posiedzeniu, ale ostrzegł banki i kredytobiorców by były "ekstremalnie ostrożne" w ocenie perspektyw wzrostu rynku kredytów hipotecznych i cen nieruchomości.

Utrzymujące się dobre nastroje na rynkach finansowych, przy jednoczesnym wyciszeniu problemów Łotwy, pozwalają w czwartek kontynuować proces umocnienia złotego. O godzinie 11:34 za dolara trzeba było zapłacić 2,8104 zł, a za euro 4,1964 zł. To odpowiednio o 1 i 1,6 gr mniej niż wczoraj na zamknięciu. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych w ciągu trzech lat wyprodukuje 6,6 mln sztuk książeczek paszportowych i 1,5 mln naklejek wizowych dla Bangladeszu - poinformował PAP we wtorek rzecznik prasowy wytwórni Arkadiusz Słodkowski. 16 miliardów funtów przez najbliższe dwa lata - tyle chce uzyskać brytyjski rząd z prywatyzacji majątku państwa i lokalnych samorządów. Wielki plan prywatyzacji w poniedziałek przedstawi premier Gordon Brown. To odpowiedź i alternatywa dla propozycji opozycyjnej Partii Konserwatywnej, która chce natychmiastowych cięć wydatków.Wskaźnik CPI zacznie się prawdopodobnie obniżać od stycznia tego roku, jednak znaczące obniżenie inflacji nastąpi od lutego 2010 roku - poinformował Sławomir Dudek, wicedyrektor Departamentu Polityki Finansowej, Analiz i Statystyki MF. - Multimedia Polska chcą w latach 2010-11 utrzymać dynamiki wzrostu wyników na obecnym poziomie. Spółka rozważa akwizycje, ale pod warunkiem uzyskania dobrej ceny - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej prezes spółki, Andrzej Rogowski. Rosnący deficyt budżetowy i dług publiczny USA grożą katastrofą gospodarczą - ostrzegają dwaj czołowi publicyści w poniedziałkowym "Washington Post". Zagrożenie zwiększyło się wskutek uchwalenia niedawno kosztownej dla budżetu reformy opieki zdrowotnej.

Na rynku forex kolejny dzień obserwujemy silne umocnienie europejskiej waluty względem amerykańskiego dolara. Do dużej dynamiki wzrostu doszło wczoraj wieczorem. Obecnie aprecjacja euro jest kontynuowana. Czy to już koniec trendu spadkowego na rynku euro dolar?

Dla części osób, w tym wielu ekonomistów i przedsiębiorców, sekurytyzacja to narzędzie pozwalające na pozyskanie środków finansowych. Z kolei dla pozostałych uczestników rynku jest to tykająca bomba zegarowa, która nieodpowiednio użyta może wyrządzić wiele, często nieodwracalnych szkód. Trwa usprawnianie procesu udzielania zamówień publicznych poprzez przeniesienie części przetargów do Internetu. Obecnie Urząd Zamówień Publicznych udostępnia dwie bezpłatne platformy elektroniczne przeznaczone do prowadzenia aukcji i licytacji elektronicznych. Udział w takich postępowaniach oraz procedura ich przeprowadzania są ściśle określone.

Bank Millennium planuje w I kwartale 2010 roku podwyższenie kapitału o około 1 mld zł poprzez emisję akcji z prawem poboru - poinfomrował bank w piątkowym komunikacie. Internet jest dla nas ważniejszy od telewizji - wynika z sondażu przeprowadzonego przez amerykańskich badaczy. Kalendarz wchodzenia do strefy euro nie jest priorytetem rządu. Polska musi elastycznie reagować na wydarzenia, do strefy euro się nie spieszymy - powiedział w środę w radiu Zet minister finansów Jacek Rostowski.Indeks WIG20 pozostawał w piątek w trendzie horyzontalnym. Analitycy oceniają, że do końca dnia raczej nie przebije dziennych maksimów wyznaczonych wcześniej. Sytuacja finansowa przedsiębiorców, którzy chcą skorzystać z umorzenia, odroczenia lub rozłożenia na raty składek na ubezpieczenie społeczne, będzie oceniana według jednolitych standardów - poinformował rzecznik prasowy ZUS Przemysław Przybylski. Początek tygodnia był bardzo udany dla polskich aktywów. W poniedziałek na wartości silnie zyskały zarówno główne indeksy na GPW, jak i złoty. Najszerszy wskaźnik warszawskiego parkietu wzrósł o 1,41%, a ten obrazujący zachowanie największych i najbardziej płynnych spółek zwyżkował o 2,19%.

BNP Paribas sceptycznie o planie Tuska


BNP Paribas sceptycznie odniósł się do rządowego planu rozwoju i konsolidacji, ogłoszonego w piątek przez premiera Donalda Tuska. Według BNP Paribas rząd polski uzależnia osiągnięcie zakładanych celów od silniejszego wzrostu gospodarczego i niskiej inflacji - nie wiadomo jednak, czy tak sprzyjające warunki nastąpią. Tymczasem bank Morgan Stanley ocenia, iż plan jest krokiem w dobrym kierunku.

Euro 2012 spóźnione, zagrożone


"Rzeczpospolita" dotarła do najnowszego tajnego raportu UEFA, oceniającego stan przygotowań Polski do piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2012. Wynika z niego m.in., że Wrocław oszukał tę instytucję, a Warszawa zawaliła infrastrukturę.

Nielegalne porozumienie na rynku telewizji mobilnej?


Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy na rynku telewizji mobilnej nie doszło do zawarcia nielegalnego porozumienia oraz naruszenia zasad konkurencji. UOKiK wszczął kontrolę w trzech spółkach telefonii komórkowej: Polkomtel, PTC, P4 oraz w dwóch przedsiębiorstwach działających na rynku telewizji mobilnej: Info-TV-FM oraz NFI Magna Polonia.

Magna informuje o wyjaśnieniu spornych kwestii z GM w sprawie Opla


Wszystkie punkty sporne między General Motors a firmą Magna, zainteresowaną przejęciem Opla, zostały wyeliminowane - podała w czwartek niemiecka agencja dpa z Wiednia, powołując się na informacje z "kręgów Magny".

Kurs złotego dobry do strefy euro!


Polska nie przyjmie euro wcześniej niż w 2014, 2015 roku, wejście do ERM2 nie nastąpi przed uchyleniem wobec Polski procedury nadmiernego deficytu - oceniła Halina Wasilewska-Trenkner z Rady Polityki Pieniężnej.

Rostowski zaproszony na Narodową Radę Rozwoju


We wtorek Narodowa Rada Rozwoju - gremium doradcze prezydenta - zajmie się sprawą finansów publicznych. Jak poinformował w poniedziałek PAP szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak, na spotkanie został zaproszony minister finansów Jacek Rostowski.

Intersport Polska chce poprawiać wyniki, w tym roku raczej nie otworzy nowych sklepów


Intersport Polska, prowadzący sprzedaż sprzętu sportowego, liczy, że dzięki m.in. lepszemu zarządzaniu towarami i redukcji kosztów spółka zanotuje w 2010 roku wzrost marży brutto na sprzedaży i poprawę na każdym poziomie rachunku wyników. Na ten rok spółka nie planuje otwierania nowych sklepów, a w perspektywie kilku lat chciałaby zacząć wypłacać dywidendę.

MSP chce sprzedać 85 proc. udziałów katowickiej spółki


Resort skarbu zaprosił inwestorów do negocjacji w sprawie 85 proc. udziałów Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych w Katowicach - poinformowało ministerstwo skarbu. Oferty można składać do 9 kwietnia.

Analizy Online : w maju 0,55 mld zł nowych środków w TFI


W maju saldo wpłat i wypłat środków z TFI wyniosło 0,55 mld zł, czyli trzykrotnie mniej niż w kwietniu - poinformowały w środowym raporcie Analizy Online.

Dzisiaj dane o PKB z USA


Otwarcie dzisiejszej sesji europejskiej na krajowym rynku walutowym przebiegało pod znakiem odreagowania w notowaniach złotego. Po wczorajszym wzroście kursów EUR/PLN i USD/PLN do poziomów odpowiednio: 4,2800 i 2,9150, dziś rano obserwowaliśmy zniżkę o ok. 2-4 gorszy. Jak zwykle w ostatnich dniach, złoty podąża za notowaniami eurodolara, który również podlega porannemu odreagowaniu.

Ecuador probes Chevron bribe charge against judge


Ecuadorean authorities said on Tuesday they were looking into accusations by Chevron that the judge involved in a $27 billion environmental lawsuit against the U.S. petroleum company is guilty of misconduct and involvement in a bribery scheme.

Nadchodzi przecena indeksu S&P500


W opinii Christiana Blaabjera, głównego specjalisty ds. strategii na rynkach akcji Saxo Bank, indeks S&P500 jest znacznie przeceniony. Po sezonie ogłaszania wyników, analityk Saxo Bank przewiduje, że rynki akcji spadną w stosunku do aktualnych poziomów i przez jakiś czas pozostawać będą bez zmian oraz, że z końcem roku indeks S&P wyniesie 1050.

Stoczniowcy z Gdyni: wyjściem dla stoczni będzie kolejny przetarg


Związkowcy ze Stoczni Gdynia uważają, że ogłoszenie kolejnego przetargu na majątki stoczni w Szczecinie i Gdyni będzie najlepszym rozwiązaniem, dającym szanse na podjęcie produkcji w zakładach i pracę dla kilku tysięcy stoczniowców.

MSP ogłosiło nowy nabór do rady nadzorczej PZU SA


Ministerstwo Skarbu Państwa ogłosiło w piątek nowy nabór kandydatów na członków rady nadzorczej PZU SA. Po debiucie PZU na giełdzie członkowie rady muszą być wyłonieni według kryteriów obowiązujących spółki publiczne - poinformował rzecznik MSP Maciej Wewiór.

Niejednoznaczne dane z rynku pracy USA


Po wczorajszych silnych spadkach w notowaniach eurodolara, dzisiejszą sesję kurs tej pary walutowej rozpoczął w okolicach poziomu 1,3700. Do godziny 14.30 notowania EUR/USD przebiegały stabilnie, natomiast po publikacji oficjalnych danych Departamentu Pracy USA na rynku nastąpił wzrost zmienności.

W XI inflacja oczekiwana w ciągu 12 miesięcy wynosi 3,1 proc.


Oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych w listopadzie wyniosły 3,1 proc. wobec 3,4 proc. w październiku - podał Narodowy Bank Polski.

DnB NOR wyznacza cenę emisji ze znaczną zniżką


DnB NOR, największy bank w Norwegii, wyznaczył w czwartek cenę emisji praw poboru o wartości 2,5 miliarda dolarów z trzydziestojednoprocentową zniżką w stosunku do środowej ceny zamknięcia.

"Polska" w Warszawie tylko 5 razy


Dziennik "Polska - The Times" w stolicy będzie ukazywał się tylko pięć razy w tygodniu. Wydawca rezygnuje z wydania sobotniego, zamyka też dodatek "Tygodnik Warszawa". Ze stołecznej redakcji musi odejść sześciu dziennikarzy.

W jakim wieku na emeryturę?


Mieszkańcy Starego Kontynentu żyją nie tylko lepiej, ale i dłużej. Podczas gdy w 1960 roku oczekiwane trwanie życia w chwili narodzin w większości krajów Europy nie przekraczało 70 lat, w 2009 roku wskaźnik ten był o niemal 10 lat wyższy. Zmiany demograficzne wymuszają na rządach państw unijnych modyfikację systemów emerytalnych.

Duże prawdopodobieństwo osłabienia złotego


Prognozowane umocnienie dolara wobec euro może niekorzystnie odbić się na wtorkowej wycenie złotego, który może spaść poniżej 3,85 za euro - oceniają analitycy bankowi.

Jeśli w twoim mieście nie ma podologa, który przeprowadzi leczenie stopy cukrzycowej zapraszam do mojego gabinetu w Zgierzu lub w Łodzi. Jako doświadczony podolog Łódź od wielu lat pomagam moim pacjentom przeprowadzić leczenie stopy cukrzycowej. Jeśli interesuje cię nie tylko skuteczne i szybkie leczenie stopy cukrzycowej w moim gabinecie możemy zwalczyć wrastające paznokcie - zapraszam wówczas do mojego gabinetu w Łodzi, gdzie posiadam profesjonalny sprzęt, który bezboleśnie i trwale zwalczy twoje leczenie stopy cukrzycowej lub wrastające paznokcie.