Rząd Ekwadoru grozi międzynarodowym firmom naftowym


Gabinet prezydenta Ekwadoru Rafaela Correi zagroził międzynarodowym gigantom naftowym odebraniem koncesji, jeśli nadal sprzeciwiać się będą rosnącej kontroli państwa nad tym sektorem - poinformowało w niedzielę BBC News na swoich stronach internetowych.

Złoty przez cały tydzień podlegał wpływowi globalnych nastrojów. W czasie dzisiejszej sesji sytuacja wygląda podobnie - kursy EUR/PLN i USD/PLN oscylują się w okolicach poziomów odpowiednio: 4,2400 i 2,8500, a wszystko to ma miejsce przy konsolidacji na rynku eurodolara i stabilnym początku notowań na europejskich parkietach. Droższe papierosy od Nowego Roku powoli stają się faktem. Sejm przyjął w środę nowelizację ustawy o akcyzie, przewidującą wzrost podatku od papierosów. W 2010 roku akcyza wzrośnie o 5,19 proc., co spowoduje wzrost ceny paczki papierosów o ok. 33 grosze. Teraz nowelizacja trafi do Senatu. Dzisiejsza sesja na warszawskim parkiecie zakończyła się spadkami wszystkich głównych indeksów.Analitycy Wood&Company podwyższyli cenę docelową dla akcji Dom Development do 25 zł. Rosyjska gospodarka kurczy się coraz słabiej. W sierpniu PKB spadł rdr o 3,9 proc., po spadku w lipcu o 6,4 proc., po korekcie - wynika z danych VTB Capital, opublikowanych w piątek. O północy z piątku na sobotę rozpoczął się strajk personelu pokładowego British Airways, który w pierwszym etapie ma potrwać 3 dni. Kolejne 4 dni strajku mają rozpocząć się 27 marca. Mimo odwołania setek lotów dyrekcja BA twierdzi, że ponad 60 proc. pasażerów linii powinno dotrzeć do celu.

Tworzenie budżetu państwa w czasach kryzysu uczy polityków kreatywnej księgowości. Przyszła niemiecka koalicja chce stworzyć specjalny fundusz pozabudżetowy, który finansowałby walkę z recesją nie zwiększając oficjalnie zadłużenia budżetu państwa. Opozycja i eksperci nie pozostawiają na pomyśle suchej nitki.

Poseł Andrzej Jaworski (PiS), członek Komisji Skarbu Państwa, były prezes Stoczni Gdańsk, twierdzi na łamach "Naszego Dziennika", że rząd Donalda Tuska "dał się wykiwać cwaniakom" w kwestii stoczni w Gdyni i Szczecinie. W budżecie na 2011 rok wzrost PKB zostanie zaproponowany na poziomie 3,5 proc., a inflacja średnioroczna 2,3 proc. - poinformował w poniedziałek szef doradców premiera Michał Boni.

Po czterech dniach strajku celników w Grecji niedobory paliw płynnych stały się jeszcze dotkliwsze, a kolejki przed stacjami benzynowymi wydłużyły się - poinformowała grecka telewizja. Obowiązujące limity dorabiania dla ponad 1,4 mln emerytów, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego, zmuszają ich do podejmowania pracy w szarej strefie - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Znacząca większość tego tygodnia stała pod znakiem aprecjacji euro wobec dolara.W wielkim stylu na amerykański rynek powraca koncern General Motors. Motoryzacyjny gigant, mocno dotknięty przez światowy kryzys, na dorocznym salonie samochodowym w Los Angeles zaprezentował dwa nowe, ekonomiczne modele aut. Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w Łapach mają szansę na ratunek. Spółka, której grozi likwidacja, podpisała umowę na trzy lata z firmą ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Na jej mocy ZNTK Łapy wykonają cysterny cztero-osiowe i tank-kontenery. Telewizja Puls jest już całkowicie w rękach prezesa Dariusza Dąbskiego i nie szuka już inwestora - donosi Presserwis. Według tych doniesień zakon franciszkanów - założyciel stacji - sprzedał ostatnio posiadany pakiet 25 procent akcji prezesowi spółki.

Tuż przed strajkiem dyrekcja Lufthansy gotowa do rozmów


Dokładnie na osiem godzin przed mającym się rozpocząć o północy strajkiem pilotów Lufthansy jej dyrekcja ogłosiła, że jest gotowa do rozmów 'bez wstępnych warunków"- podała agencja dpa.

Złoty może się umacniać, rynek FI stabilny 24.8. Warszawa


Złoty w poniedziałek może dalej się umacniać, jego kurs zależeć będzie od nastrojów na giełdach oraz kursu eurodolara - uważają dilerzy. Na rynku długu eksperci nie spodziewają większych zmian na krzywej.

Unicredit obniżył rekomendację dla Banku Śląskiego


Unicredit obniżył do "trzymaj" z "kupuj" rekomendację dla ING Banku Śląskiego - poinformowała w piątek Agencja Bloomberg.

Polska krytykuje KE za dzielenie krajów UE ws. klimatu


Minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz skrytykował KE, że zamiast przekonywać USA i Chiny do walki z ociepleniem klimatu, znowu powraca do debaty o coraz ambitniejszych zobowiązaniach UE, odnawiając podziały na biedne i bogate kraje członkowskie.

Dzięki umowie z Nestle Kraft przedstawi lepszą ofertę dla Cadburry


Firma Kraft Foods Inc poprawi swoją wartą 10,2 miliarda funtów (16,4 miliarda dolarów) ofertę dla brytyjskiego koncernu Cadburry Plc. Kraft planuje pozyskać gotówkę dzięki umowie, w ramach której koncern sprzeda swój północnoamerykański oddział zajmujący się produkcją mrożonych pizz szwajcarskiemu gigantowi branży spożywczej, firmie Nestle.

Na uczestników karteli nakładane będą surowe kary


Na uczestników karteli nakładane będą surowe kary - zapowiada w rozmowie z PAP prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel. Zaznacza też, że w Polsce stopniowo poprawia się jakość paliw, a wśród największych sukcesów Urzędu wymienia rozbicie kartelu cementowego.

SKOK-i będą nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego


Sejm przyjął w czwartek wszystkie senackie poprawki do ustawy o Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych. Zgodnie z ustawą SKOK-i, podobnie jak banki, mają podlegać nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Złoty najdroższy od 14 miesięcy dzięki wzrostowi PKB


Złoty osiągnął 14 miesięczny szczyt do euro na poziomie 3.9090 pod tym jak okazało się, że PKB w ostatnim kwartale zeszłego roku wzrosło powyżej oczekiwań analityków. Złoty obecnie zyskuje do euro 0.3% handlując na poziomie 3.9120, 0.3% do dolara handlując na poziomie 2.8840 i 0.3% % do franka handlując na poziomie 2.6720.

Chcą uniezależnić się od Rosji


Kazachstan jest zainteresowany ustanowieniem nowego szlaku eksportu swojej ropy do państw europejskich z pominięciem sieci rurociągów rosyjskich - donosi środowy "Financial Times".

Dane o PKB USA zmieniły sentyment


Pierwsza część czwartkowej sesji upłynęła na globalnych rynkach finansowych w minorowych nastrojach. Inwestorzy podobnie jak w trzech poprzednich dniach handlu z rezerwą odnosili się do inwestycji w akcje i towary, preferując bardziej "bezpieczne" dolarowe aktywa.

X-box kontra PSP3


Zaostrza się walka na rynku konsoli do gier. Microsoft idzie w ślady Sony i tnie ceny swojego najdroższego modelu konsoli X-box o jedną czwartą. Już od piątku konsola ma kosztować 299 dolarów - czyli o 100 dolarów mniej niż do tej pory i tyle samo co PlayStation 3 firmy Sony.

Przedwojenny gigant przegrał z rządem


Resort gospodarki ostatecznie odrzucił żądania spółki Giesche, podającej się za tą samą, do której przed II Wojną Światową należała duża część śląskiego przemysłu i nieruchomości. Firma, która przed wojną była przemysłowym gigantem na skalę europejską, podważała legalność nacjonalizacji jednej z kopalń.

India 3G Bandwidth Auction Price Hits INR99.20 Billion


The bidding amount for bandwidth for third-generation mobile services covering the whole of India rose over 183% to 99.20 billion rupees ($2.22 billion) per slot from the stating price at the end of the 19th day of the auctions and after 110 rounds, the Department of Telecommunications said on its website late Saturday.

Banki mogą liczyć na pomoc do końca 2010 r.


Skarb Państwa będzie mógł udzielać pomocy bankom do końca 2010 roku - zakłada znowelizowana w czwartek przez Sejm ustawa o udzieleniu przez skarb państwa finansowego wsparcia instytucjom finansowym. Uchwalona została ona jednogłośnie.

Przemyt podróbek markowej odzieży o wartości 900 tys. zł


Podrabianą markową odzież o wartości blisko 900 tysięcy złotych ujawnili pomorscy celnicy. Towar przypłynął do Gdyni z Chin, miał trafić do jednego z państw Europy Wschodniej.

Drugie dno recesji możliwe w niektórych krajach


Drugie dno recesji jest możliwe w niektórych krajach, jeśli zbyt wcześnie wycofane zostaną programy stymulujące gospodarki w tych krajów - uważa Dominique Strauss-Kahn, dyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

"Przekrój" ma nową naczelną


Katarzyna Janowska została redaktor naczelną tygodnika "Przekrój". Ostatnio była publicystką tego tygodnika, wcześniej pracowała w "Polityce". Jej zastępcą będzie Juliusz Urbanowicz, który w przeszłości pracował m.in. dla "Wprost".

Filar: Nie ma szans na obniżki stóp


Członek RPP Dariusz Filar nie widzi szans na obniżkę stóp procentowych. Filar szacuje, że inflacja bazowa w lipcu wyniosła 2,8-2,9 proc., a w II kwartale polska gospodarka urosła o 0,6-0,7 proc.

CDS-y Grecji wskazują na 48 proc. szans, że zbankrutuje w ciągu 5 lat


CDS-y Grecji sygnalizują, że prawdopodobieństwo bankructwa tego kraju w ciągu najbliższych 5 lat wynosi 48 proc., po cięciu w poniedziałek ratingu kredytowego dla Grecji do poziomu śmieciowego przez agencję Moody's Investors Service.

Francuz też z "szybkim pedałem". Winne Czechy?


Kolejny gigant motoryzacyjny ma problemy z samoczynnie przyspieszającymi pedałami gazu w swoich pojazdach. Po Toyocie, francuski Peugeot Citroen wezwie do warsztatów właścicieli prawie stu tysięcy aut modeli 107 i C1. Oba, podobnie jak felerne modele Toyoty, produkowane są w czeskiej fabryce w Kolinie.

Jeśli w twoim mieście nie ma podologa, który przeprowadzi leczenie stopy cukrzycowej zapraszam do mojego gabinetu w Zgierzu lub w Łodzi. Jako doświadczony podolog Łódź od wielu lat pomagam moim pacjentom przeprowadzić leczenie stopy cukrzycowej. Jeśli interesuje cię nie tylko skuteczne i szybkie leczenie stopy cukrzycowej w moim gabinecie możemy zwalczyć wrastające paznokcie - zapraszam wówczas do mojego gabinetu w Łodzi, gdzie posiadam profesjonalny sprzęt, który bezboleśnie i trwale zwalczy twoje leczenie stopy cukrzycowej lub wrastające paznokcie.