Złoty przed weekendem umocni się do 4,23 za euro


Czwartkową sesję złoty zakończy na poziomie 4,25/EUR, zaś w piątek umocni się do 4,23/EUR - uważają ekonomiści. Kluczowe dla złotego w przyszłym tygodniu będą nastroje inwestorów, które ustawią złotego w przedziale 4,20-4,25 za euro.

USA i niektóre kraje europejskie nie poparły podwyżek pensji, jakie przyznały swoim pracownikom Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy. Gas Natural SDG SA has signed a EUR4 billion syndicated loan with 18 banks, the Spanish energy company said Wednesday. Ubiegły tydzień zakończył się lawinową wyprzedażą na rynkach akcji (indeks VIX wzrósł przez dwa dni o niemal 9 pkt.) oraz obroną poziomu 1,40 w notowaniach EURUSD. Na fali pogarszającego się sentymentu tracił również złoty. W tym tygodniu inwestorzy na rynku walutowym czekać będą na posiedzenie Fed, zaś dla rynków akcji ważne będą dane o PKB oraz już w mniejszym stopniu wyniki spółek.Wasko wygrało przetarg Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ na rozbudowę infrastruktury Blade z dostawą serwerów wolnostających, oprogramowania i urządzeń sieciowych. Wartość kontraktu to 1,5 mln zł z VAT - wynika z Suplementu do Dziennika Urzędowego UE. Przedsiębiorcom, którzy ponieśli szkody z powodu powodzi, można pomóc stosując ustawy, które były w ubiegłym roku przygotowane na czas kryzysu - uważa wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Dodaje, że trzeba będzie tylko rozszerzyć ich zakres. Produkcja przemysłu we Włoszech w kwietniu 2010 r. wzrosła mocniej, niż się tego spodziewano. Wskaźnik wzrósł mdm o 1,0 proc., po wzroście w marcu, po korekcie, o 0,2 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych - poinformował urząd statystyczny w Rzymie, Istat.

Prezes PSL, wicepremier Waldemar Pawlak w liście wystosowanym do uczestników uroczystości dożynkowych przestrzegł przed pochopnymi zmianami w systemie rolniczych ubezpieczeń.

Wtorek był spokojnym dniem na rynku walutowym. Zmiany były niewielkie, jednak w większości przypadków dolar nieznacznie zyskiwał na wartości. Reelekcja Bena Bernanke, choć oczekiwana, uspokoiła rynki. W 2010 r. ożywienie w eksporcie będzie nieznaczne, a wkład eksportu netto do PKB będzie mniejszy niż w 2009 r. - ocenił Sławomir Dudek, wicedyrektor Departamentu Polityki Finansowej, Analiz i Statystyki Ministerstwa Finansów.

Przed kolejną sesją chińskiego parlamentu poinformowano, że chiński budżet wojskowy w roku 2010 wzrośnie o 7,5 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym, czyli nieco mniej niż w latach poprzednich. Opublikowane dziś dane makro nie były tak jednoznaczne jak spodziewał się tego rynek. Początkowo utrzymywały się pozytywne nastroje, dzięki czemu doszło najpierw do przebicia poziomu 1,50, a w kolejnych godzinach kurs EUR/USD dotarł nawet do 1,5095. Od momentu dotarcia dwa i pół tygodnia temu do okolic 2200 punktów, zdecydowana większość sesji kończy się niżej niż zaczyna. W analizie technicznej na wykresie dziennym sesje takie oznaczone są czarnymi korpusami, które wskazują na słabość strony popytowej.Wzorem dnia wczorajszego, złoty rozpoczął dzień od umocnienia. I podobnie jak w poniedziałek, kolejne godziny przynoszą realizację zysków. O godzinie 11:40 kurs USD/PLN testował poziom 2,9130 zł, a EUR/PLN 3,9658 zł. Dzisiejsze minima tych par to odpowiednio 2,8843 zł i 3,9469 zł. Wczorajszą sesję giełdy na Wall Street zakończyły na plusach. Indeks Dow Jones wzrósł o 0,5%, S&P 500 o 0,83%, a technologiczny Nasdaq zyskał 1,12%. Na rynku panował wczoraj optymizm pomimo braku istotnych publikacji danych makro. W mijającym tygodniu na polskim rynku walutowym mogliśmy obserwować stabilizację notowań EUR/PLN w przedziale 3,8500-3,8900. Złoty bardzo spokojnie zareagował na tragiczne wydarzenia minionej soboty. Inwestorzy zdołali oddzielić skrajnie negatywne emocje związane z tragedią od oceny realnego jej wpływu na funkcjonowanie krajowego rynku oraz polskiej gospodarki.

Kredyty w euro zyskują


Kolejne posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego zakończyło się zachowaniem dotychczasowych poziomów stóp procentowych. Są jednak zmiany na rynku kredytów hipotecznych w euro.

Pieniądze z UE przyczynią się do wzrostu PKB


Dzięki funduszom unijnym, w latach 2012-2013 PKB może wzrosnąć dodatkowo nawet o 1 proc. - powiedziała w czwartek w Sejmie minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska podczas debaty nad informacją rządu o realizacji polityki rozwoju.

Notariusze ukrani za zakaz "dwa w jednym"


35 tys. zł kary nałożył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na Krajową Radę Notarialną. Zdaniem Urzędu zapis z kodeksu etycznego notariusza, mówiący, iż "notariuszowi nie wolno bez zgody Rady Izby Notarialnej otwierać kancelarii w budynku, w którym mieści się już inna kancelaria" ogranicza konkurencję między przedstawicielami tego zawodu. KRN zapowiada odwołanie.

Tomczykiewicz:będzie projekt specustawy hydrotechniczej


Tomasz Tomczykiewicz (PO) zapowiedział w piątek, że gotowy jest już projekt specustawy ułatwiającej wykup gruntów pod infrastrukturę hydrotechniczną. Podkreślił, że będzie on złożony jako projekt poselski, by przyspieszyć jego uchwalenie.

Łukaszenka: Gazprom nam nie płaci


Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka ostrzegł w piątek na posiedzeniu rządu w Mińsku, że jeśli Gazprom nie ureguluje w pełni długu za tranzyt gazu, to jego kraj wstrzyma tranzyt rosyjskiego gazu i ropy przez swoje terytorium. Nie jesteśmy im nic winni - odpowiada na to Gazprom.

Niemieckie produkty staniały jak nigdy


W Niemczech odnotowano mocny spadek cen produkcji przemysłowej: w porównaniu z lipcem 2008 w ostatnim miesiącu ceny zbytu spadły o 7,8 procent - podał Federalny Urząd Statystyczny. To najwyższy spadek w 60-letniej historii Republiki Federalnej Niemiec, od kiedy gromadzone są takie dane.

PE zatwierdził budżet Unii Europejskiej


Parlament Europejski zatwierdził budżet Unii Europejskiej na przyszły rok. Na płatności przeznaczono nieco ponad 1 % dochodu narodowego brutto Unii, czyli prawie 123 miliardy euro.

Szeroki rynek nadal bez trendu


Niezła pozycja wyjściowa warszawskiego parkietu przed wczorajszymi notowaniami nie została wykorzystana przez popyt do kolejnego uderzenia, głównie za sprawą systematycznego osłabiania się głównych europejskich indeksów. Dlatego też mimo spokojnego otwarcia, WIG20 zakończył wtorkową sesję wyraźnym spadkiem o 1%.

Jeśli cena ropy przekroczy 100 USD/b OPEC może podjąć działania - minister ropy Kuwejtu


Organizacja Krajów Eksporterów Ropy Naftowej (OPEC) podejmie stosowne decyzje dotyczące wielkości produkcji ropy, gdy cena tego surowca przekroczy 100 USD za baryłkę - poinformował w czwartek minister ropy Kuwejtu Szejk Ahmed Al-Sabah.

Asseco Systems ma kontrakt z obszaru BMS o wartości 2,8 mln zł netto


Asseco Systems dostarczy i zamontuje kompletną instalację automatyki wentylacji i klimatyzacji systemu BMS (Building Management System) w budynku "Galerii Słonecznej" w Radomiu. Prace zleciła TKT Engineering. Wartość kontraktu to 2,81 mln zł netto - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Gdy fiskus myśli za długo...


W razie wątpliwości co do stosowania przepisów prawa podatkowego podatnik może wystąpić z wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji przepisów. Organ ma obowiązek wydać interpretację bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku. Co się jednak stanie, jeżeli organ nie dochowa terminu wskazanego w Ordynacji podatkowej?

GPW zakończyła tydzień konsolidacją wokół styczniowego szczytu


Na warszawskiej giełdzie panuje sytuacja patowa. Popyt ma problemy z przebiciem poprzedniego szczytu, natomiast sprzedający nie mają powodu do przypuszczenia szturmu, uważają analitycy.

Indeks PMI w Niemczech w przemyśle mocno w górę, a spodziewano się jego spadku


Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w marcu 2010 roku 59,6 pkt wobec 57,2 pkt na koniec lutego - podano w środę we wstępnych wyliczeniach.

EUR/JPY blisko wsparcia


Wykres cen pary EUR/JPY, którego wersja dzienna została przedstawiona powyżej, spadł osiągając poziom silnego wsparcia w okolicy 131,00.

Palacz na celowniku kieszonkowców


Zdaniem policjantów wprowadzenie zakazu palenia papierosów w restauracjach może spowodować wzrost drobnych kradzieży - informuje "Życie Warszawy".

Polak na urlop bierze gotówkę


Polacy uznają karty płatnicze za najbezpieczniejszą formę płatności, jednak jedna trzecia woli nie używać ich podczas letniego wypoczynku. Zdecydowana większość z nas na urlop weźmie gotówkę. Wśród powodów, dla których nie korzystają z karty za granicą, 48 proc. Polaków wskazało wysokie opłaty.

Notowania EUR/PLN wciąż pod poziomem 4,0000


Notowania EUR/PLN rozpoczęły dzisiejszą sesję pod poziomem 4,0000. Póki co polska waluta pozostaje relatywnie odporna na osłabienie sentymentu i spadki na europejskich giełdach.

USA: Wysyp danych makroekonomicznych


Wczoraj na amerykańskich parkietach mieliśmy do czynienia z wysypem publikacji danych makroekonomicznych. O ile katalizatorów nie brakowało, o tyle w ogólnym rozrachunku ich wydźwięk należy uznać za neutralny.

Debiut RPP w nowym składzie


Wprawdzie szanse na wzrost kosztu kredytów podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej oscylują wokół zera, lecz inwestorzy i tak będą wyczekiwać na komentarze nowych członków.

Złoty traci i może jeszcze stracić


Wyraźne pogorszenie nastrojów na rynkach światowych, wywołane danymi makroekonomicznymi, położyło się cieniem na wtorkowych notowaniach złotego. O godzinie 18:08 kurs USD/PLN testował poziom 2,9522 zł, rosnąc o 3,8 gr w stosunku do wczorajszego zamknięcia. Kurs EUR/PLN, po wzroście o 3 gr, testował poziom 3,9916zł.

Jeśli w twoim mieście nie ma podologa, który przeprowadzi leczenie stopy cukrzycowej zapraszam do mojego gabinetu w Zgierzu lub w Łodzi. Jako doświadczony podolog Łódź od wielu lat pomagam moim pacjentom przeprowadzić leczenie stopy cukrzycowej. Jeśli interesuje cię nie tylko skuteczne i szybkie leczenie stopy cukrzycowej w moim gabinecie możemy zwalczyć wrastające paznokcie - zapraszam wówczas do mojego gabinetu w Łodzi, gdzie posiadam profesjonalny sprzęt, który bezboleśnie i trwale zwalczy twoje leczenie stopy cukrzycowej lub wrastające paznokcie.